Serdecznie witamy Cię na portalu poświęconym tematyce wirtualnych biur. Stworzyliśmy to miejsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wszystkich przedsiębiorców, którzy szukają alternatywy dla siedziby firmy.

Wynajem biura- co warto wiedzieć na ten temat?

Chęć wynajęcia lokalu pod biuro jest czymś naturalnym w momencie, kiedy nasza firma dobrze prosperuje na tym rynku już od dłuższego czasu, a my chcielibyśmy zacząć rozwijać ją jeszcze bardziej. Własne miejsce do pracy jest bardzo ważne, szczególnie, jeśli działalność nie oznacza stacjonarnej pracy jednej osoby, a raczej zatrudnianie kolejnych. Kwestie wynajmu mogą być istotne także dla świeżo upieczonych przedsiębiorców, którzy do tego, aby działać potrzebują powierzchni pod lokal usługowy. Fryzjer, kwiaciarnia czy sklep wielobranżowy- w przypadku takiego biznesu również trzeba podjąć trud szukania odpowiedniego miejsca, w którym można w taki sposób działać. Jak wobec tego wygląda umowa najmu biura w Austrii i co warto wiedzieć o regulacjach prawnych w tych kwestiach?

Zawsze warto zwracać uwagę na to, co podpisujemy

Oczywiście, zazwyczaj podczas zawierania takiej umowy dostaniemy ją już w gotowej formie od wynajmującego. Jak wiele umów tego rodzaju, powinno się w niej znaleźć szereg szczegółowych informacji o czasie najmu oraz kosztach. Jeśli jednak nasz język obcy nadal nie jest perfekcyjny- powinniśmy poświęcić trochę czasu na to, aby szczegółowo zapoznać się z umową i mieć świadomość tego, co podpisujemy. Jeśli nie będziemy mieć takiej wiedzy- na pewno zadziała to na naszą niekorzyść. Warto także poznać regulacje prawne, jakie są związane z kwestią zakończenia trwania takiej umowy.

Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w tej tematyce, a nie chcemy podpisywać czegoś, co tak naprawdę nie wiemy, czy będzie dla nas korzystne- koniecznie udajmy się na konsultację prawną. Wówczas, ktoś doświadczony przeanalizuje zapisy umowy pod kątem jej zgodności z prawem, ale też doradzi nam, czy warto zgadzać się na wskazane warunki czy może lepiej je negocjować. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kwestie związane ze sposobem wypowiedzenie umowy- zarówno wcześniejszej rezygnacji przed upływem czasu określonego w umowie, jak i kwestii zachowania odpowiednich terminów wypowiedzenia w przypadku umowy na czas nieokreślony. Będziemy wówczas mieli czarno na białym określone, jakie kaucje i kary będziemy musieli zapłacić, jeśli nagle będziemy chcieli zakończyć działalność gospodarczą i tym samym zrezygnować z wynajmu lokalu, który już dłużej nie będzie nam potrzebny. Warto kierować się zasadą, że nieznajomość prawa szkodzi, a na mocy uzgodnień międzynarodowych, nieruchomości na terenie Austrii podlegają prawu austriackiemu, nawet jeśli ich najmu podejmuje się osoba innej narodowości.

Artykuł opracowany z pomocą kancelarii smr-law

Odsłony: 827

Idealne miejsce na twoje biuro